GYVENAMOJO NAMO PROJEKTO RENGIMO EIGA
Prieš pradedant projektavimo darbus, Užsakovas turi pateikti šiuos dokumentus:
1. Įgaliojimas: Jei Užsakovas yra juridinis asmuo arba fizinis asmuo, veikiantis per įgaliotą asmenį, reikalingas įgaliojimas, patvirtinantis įgalioto asmens teisę atstovauti Užsakovui projektavimo procese.
2. Inventorinės bylos kopija: Šis dokumentas yra būtinas norint gauti informaciją apie esamą nekilnojamąjį turtą (pastatą ar žemės sklypą), jo plotą, išplanavimą, inžinerines sistemas ir kitus svarbius parametrus.
3. Nekilnojamo turto registro centrinio duomenų banko išrašas (žemės sklypo ir statinių): Šis išrašas patvirtina nuosavybės teisę į nekilnojamąjį turtą ir pateikia oficialią informaciją apie jo teisinį statusą, apribojimus ir kitus duomenis.
4. Žemės sklypo/statinio bendraturčių sutikimai (jei reikia): Jei nekilnojamasis turtas turi daugiau nei vieną savininką, reikalingi visų bendraturčių raštiški sutikimai dėl projektavimo darbų.
5. Kaimynų notariniai sutikimai (jei yra reikalinga): Kai projektas gali paveikti gretimų sklypų savininkų interesus (pvz., statyba arti sklypo ribos, aukštų pastatų projektavimas), gali būti reikalingi kaimynų notariškai patvirtinti sutikimai.
6. Nacionalinės Žemės tarnybos sutikimas statyti/rekonstruoti statinį valstybinėje žemėje (jei reikia): Jei žemės sklypas, kuriame planuojama statyba ar rekonstrukcija, yra valstybinė, reikalingas Nacionalinės Žemės tarnybos sutikimas.
7. Servitutai (jei yra): Jei žemės sklypui yra nustatyti servitutai (teisė naudotis svetimu turtu), ši informacija turi būti pateikta projektuotojui.
8. Žemės sklypo planas: Šis dokumentas parodo žemės sklypo ribas, plotą, reljefą, inžinerines komunikacijas ir kitus svarbius duomenis.
9. Detalusis planas: Jei teritorijai, kurioje planuojama statyba, yra parengtas detalusis planas, jis turi būti pateiktas projektuotojui.
10. Topografinė sklypo nuotrauka: Ši nuotrauka parodo esamą sklypo paviršių, augmeniją, pastatus ir kitus objektus.
11. Techninė projektavimo užduotis: Užsakovas pateikia techninę projektavimo užduotį, kurioje išdėstyti jo reikalavimai projektui.
12. Specialieji architektūros ir paveldosaugos reikalavimai (jei yra išimti): Jei nekilnojamasis turtas yra kultūros paveldo objektas arba yra saugomoje teritorijoje, gali būti taikomi specialieji architektūros ir paveldosaugos reikalavimai.
13. Geologinių tyrimų dokumentacija (jei tokia yra): Jei buvo atlikti geologiniai tyrimai sklype, jų rezultatai gali būti naudingi projektuotojui.
Gavęs reikiamus dokumentus, projektuotojas susitinka su Užsakovu, kad aptartų jo pageidavimus projektui.
2.1. Eskizinių planų ir fasadų variantų parengimas
Projektuotojas parengia keletą eskizinių planų ir fasadų variantų, kurie gali skirtis išplanavimu, architektūriniu stiliumi, naudojamomis medžiagomis ir kitais parametrais.
2.2. Variantų derinimas su Užsakovu
Parengti eskizų variantai pristatomi Užsakovui. Susitikimo metu aptariami kiekvieno varianto privalumai ir trūkumai, išklausomi Užsakovo pastebėjimai ir pasiūlymai. Šis procesas gali būti iteratyvus, t. y. projektuotojas gali kelis kartus koreguoti projektą, kol bus pasiektas abiem pusėms tinkamas rezultatas.
2.3. Objekto vizualizacijos parengimas
Kai eskizinis projektas yra suderintas su Užsakovu, projektuotojas parengia objekto vizualizaciją.
Techninis darbo projektas (kai projektas rengiamas vienu etapu) yra dokumentas, kuriuo vadovaujantis pasiekiami projektinių pasiūlymų ir techninio darbo projekto tikslai.
1. Techninio darbo projekto dalys:
1.1. bendroji;
1.2. sklypo planas;
1.3. architektūrinė;
1.4. konstrukcijų;
1.5. technologijos;
1.6. susisiekimo;
1.7. vandentiekio ir nuotekų šalinimo;
1.8. šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo;
1.9. dujotiekio;
1.10. elektrotechnikos;
1.11. elektroninių ryšių ir telekomunikacijų;
1.12. apsauginės signalizacijos;
1.13. gaisro aptikimo ir signalizavimo;
1.14. procesų valdymo ir automatizavimo;
1.15. šilumos gamybos ir tiekimo;
1.16. gaisrinės saugos. Gaisrinės saugos dalį privaloma rengti, kai statiniuose (patalpose):
1.17. Branduolinės saugos (BEOS);
1.18. pasirengimo statybai ir statybos darbų organizavimo;
1.19. statybos skaičiuojamosios kainos nustatymo;
1.20. ekonominė;
1.21. kultūros paveldo tvarkybos, kai tvarkomieji statybos darbai atliekami kartu su kultūros paveldo tvarkybos darbais (kai ji rengiama vadovaujantis Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatyme nustatytais atvejais ir tvarka).
Daugiau informacijos apie techninio projekto rengimą galima rasti šiame dokumente „Dėl statybos techninio reglamento STR1.04.04:2017 „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“ patvirtinimo“. Suvestinė redakcija nuo 2024-11-01. Nuoroda į dokumentą: https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/25ec49c2a58311e68987e8320e9a5185/asr
Šis etapas yra labai svarbus procesas, kuris apima projekto suderinimą su įvairiomis institucijomis ir statybą leidžiančio dokumento gavimą.
Prieš pradedant statybas, projektas turi būti suderintas su įvairiomis institucijomis. Šis procesas gali užtrukti, nes kiekviena institucija turi savo reikalavimus ir gali teikti pastabas projektui.
Sėkmingai suderinus projektą su visomis institucijomis, galima kreiptis dėl statybą leidžiančio dokumento gavimo. Šis dokumentas yra būtinas norint pradėti statybos darbus.
Statybą leidžiantį dokumentą išduoda savivaldybės administracija. Prašymą dėl dokumento išdavimo galima pateikti elektroniniu būdu per informacinę sistemą „Infostatyba” arba tiesiogiai savivaldybės administracijoje. Savivaldybės administracija per tam tikrą laikotarpį išnagrinėja prašymą ir priima sprendimą dėl statybą leidžiančio dokumento išdavimo.
PROJEKTUOJAMAS STATINYS



Statybos vieta: Elnių g. 4, Kaunas.
Sklypo plotas: 0.0600 ha.
Statybos rūšis: Naujo statinio statyba.
Pastato paskirtis: Gyvenamosios (vieno buto) pastatas (namas).
Statinio kategorija: Neypatingas.
Bendrasis plotas: 189,75 m².
Gyvenamasis plotas: 120,31 m².
Pastato tūris: 925 m³.
Pastato aukštis: 7,15 m.
Projektuojamas šiuolaikiškos architektūros, sudėtingo tūrio ir netaisyklingos plano formos vieno buto dviejų aukštų gyvenamasis namas. Pagrindinį pastato fasadą sudaro du tūriai įstrižai nuleistais parapetais. Šiame fasade dominuoja didelis langas, įrengiamas per du aukštus ir skirtas apšviesti svetainę ir pagrindinį miegamąjį. Pagrindinis įėjimas į pastatą paslėptas už įstrižai pasvirusios priekinio fasado sienutės. Šoninis fasadas, orientuotas į Kiaunių gatvę, yra lygiagretus galiniam fasadui. Tai siauriausias pastato fasadas, kuriame yra pagrindinis įėjimas ir pietrytiniame namo kampe numatyta dengta pirmojo aukšto terasa. Rytiniame fasade suprojektuoti miegamųjų kambarių langai, terasa ir virtuvės langas. Šiauriniame fasade yra laiptinės ir pagalbinių patalpų – garažo ir katilinės langai.
Pastato plano forma yra sudėtingos formos, tačiau viduje funkcinė schema yra paprasta, patogiai suplanuota ir aiškiai suprantama. Pirmajame aukšte išdėstytos buitinės ir bendrosios erdvės: garažas, katilinė, vonios kambarys, bendroje erdvėje suplanuota virtuvė, valgomasis ir svetainė. Antrame aukšte yra bendras vonios kambarys, pagrindinis miegamasis su drabužinės zona, du mažesni miegamieji ir darbo/ svečių kambarys.
Užsakovas – jaunos šeimos atstovas, auginantis ikimokyklinio amžiaus vaikus. Jau pirminių pasikalbėjimų metu buvo rastas geras kontaktas su Užsakovu. Jis progresyvaus mąstymo, jaunos kartos verslo atstovas, skatinantis šiuolaikiškų minčių ir modernių sprendimų paiešką. Užsakovui buvo pateikti trys priešprojektinių pasiūlymų variantai ir iškart buvo pasirinktas vienas iš moderniausių sprendimų su pasvirusiu fasadu. Nors ir konstrukciškai tai šiek tiek brangesnis sprendimas, tačiau Užsakovas noriai ryžosi šiam sprendiniui ir rezultatu liko patenkintas.